• przykładowe scenariusze

        • KONSPEKT LEKCJI Z EDUKACJI MATEMATYCZNEJ

           

          W KLASIE III

           

           Z WYKORZYSTANIEM TECHNOLOGII INFORMACYJNO-KOMUNIKACYJNEJ

           

           

           

          Temat lekcji: Obliczenia kalendarzowe

           

           

           

          Cele ogólne:

           

          - wykorzystywanie i tworzenie informacji

           

          - sprawność rachunkowa

           

          - modelowanie matematyczne

           

           

           

          Cele szczegółowe:

           

          Uczeń:

           

          - zna różne sposoby zapisywania daty

           

          - określa, ile miesięcy, dni ma 1 rok

           

          - określa ile miesięcy ma jeden kwartał

           

          - przyporządkowuje miesiąc do odpowiedniego kwartału

           

          - zna zasadę ustalania roku zwykłego i przystępnego

           

          - wykonuje proste obliczenia kalendarzowe

           

           

           

          Metody pracy:

           

          - instruktaż

           

          - pogadanka

           

          - praca z tekstem

           

          - ćwiczenia praktyczne

           

          - burza mózgów

           

           

           

          Formy pracy:

           

          - praca w grupach

           

          - praca indywidualna

           

          - praca z całą klasą

           

           

           

          Środki dydaktyczne:

           

          film (https://www.youtube.com/watch?v=c1M2fKwmiCI) , tablica interaktywna, komputer, karty pracy

           

          Przebieg lekcji:

           

           

           

          I Faza początkowa

           

          1. Powitanie.

           

          2. Czynności organizacyjno – porządkowe.

           

          3. Zapisanie tematu lekcji.

           

          4. Sprawdzenie zadania domowego i przygotowania uczniów do zajęć.

           

           

           

          II Faza realizacyjna

           

          1. Przypomnienie podstawowych wiadomości o kalendarzu (burza mózgów).

           

          2. Wspólne obejrzenie filmu „Czas i kalendarz” wyświetlonego za pomocą tablicy interaktywnej (https://www.youtube.com/watch?v=c1M2fKwmiCI).

           

          3. Analiza obejrzanego materiału –pogadanka na temat kalendarza.

           

          4. Rozwiązywanie zadań w strefie online na stronie https://www.superkid.pl/obliczenia-kalendarzowe– praca w grupach. Uczniowie rozwiązują zadania i samodzielnie sprawdzają poprawność wykonywanych ćwiczeń.

           

          5. Uczniowie najważniejsze treści zapisują w zeszycie.

           

           

           

          III Faza podsumowująca

           

          1. Podsumowanie lekcji. Ocena aktywności uczniów.

           

          2. Zadanie pracy domowej.