•                             WSZYSTKO O SZKOLE

W KRZECZOWIE

Książeczka do nabożeństwa

-elementarzem

Początki naszej szkoły sięgają lat 1848-1850. Wtedy to władze wydały decyzję o powstaniu w Krzeczowie oddziału parafialnej szkoły w Rzezawie.

Funkcjonowała ona jako szkoła jednoklasowa. Pierwszymi nauczycielami byli niewykwalifikowani mężczyżni,  najczęściej żołnierze, którzy podczas pobytu w wojsku nauczyli się czytać i pisać.

Rolę elementarza do czytania pełniła książeczka do nabożeństwa. W 1889r. pracę w szkole w Krzeczowie podjął pierwszy kwalikowany nauczyciel p. Moroziński.Po nim posadę stałego nauczyciela a zarazem kierownika szkoły objął Antoni Wroniewicz, który swoje obowiązki pełnił do 1909r. W tym roku dyrektorem szkoły został Stanisław Gondek, który kierował placówką do 1920r. Po nim obowiązki dyrektora objął Stanisław Pytko - Rupnowski. W roku 1924 decyzją kuratora krakowskiego szkoła została zorganizowana i ze szkoły jednoklasowej stała się czteroklasową.

Kronika, na podstawie której została spisana historia szkoły niezbyt dokładnie podaje informację o salach lekcyjnych. Jednak wiemy, że jedna z sal mieściła się w budynku, który wymagał natychmiastowego remontu, zwłaszcza, że przeciekał dach i nauka w deszczowe dni była prawie niemożliwa. Druga sala wynajmowana była w domu wójta. W takiej sytuacji ówczesny kierownik szkoły Stanisław Rupnowski wraz z radnymi podjął decyzję o budowie nowego budynku szkolnego. Jednak natrafiono na szereg problemów, które nie pozwalały rozpocząć budowy, aż przez 30 lat. Dopiero pismo inspektora szkolnego ze stycznia 1934 roku zamykające dwie izby lekcyjne jako nie nadające się do nauki szkolnej spowodowało, iż w tym samym roku rada gminna podjęła uchwałę o przystąpieniu do budowy szkoły. Na ten cel postanowiła sprzedać 5 morgów gminnego pastwiska. Już 14 września 1934 roku przystąpiono do brania rowów, zaś 28 października dokonano poświęcenia kamienia węgielnego. Budowa

dzięki ofiarnej pomocy społeczeństwa krzeczowskiego, tak że 10 listopada 1935 roku dziatwa szkolna mogła rozpocząć naukę w nowym budynku, mimo, że nie był on w całości wykończony. Na froncie gmachu widniał imponujący napis, który brzmiał: ,,ZWYCIĘŻYŁAM WSZYSTKIE PRZESZKODY I STANĘŁAM NA WASZĄ CHWAŁĘ I POŻYTEK".

KORCZAK PATRONEM                                     Dopiero po zakończeniu II wojny światowej nowo mianowany kierownik szkoły Stanisław Katra powołał w 1948r. komitet, który miał zająć się pracami wykończenia obiektu. Prace przebiegały sprawne i jeszcze tego samego roku zostały ukończone.

Kolejna rozbudowa podyktowana została reoganizacją szkoły poprzez podniesienie stopnia organizacji najpierw na siedmioklasowe, a póżniej na ośmioklasowe. Aby zgromadzić fundusze na ten cel organizowane były różne imprezy dochodowe.

Od 1 września 1966 r. szkoła stała się placówką ośmioklasową. Wówczas zrodził się problem banku jednej sali lekcyjnej. Dlatego wynajęto pomieszczenie w Domu Kultury.W tym samym roku kierownikiem szkoły został Stanisław Nowak.Z jego inicjatywy powstał Społeczny Komitet Rozbudowy Szkoły, który zaczął gromadzić fundusze na ten cel.W 1969 r.kierownictwo szkoły objęła Danuta Baniak, która kontynuowała prace budowlane.

Gromadziła ona dokumentację projektową.W 1973 r.władze oświatowe mianowały na dyrekora Szkoły Podstawowej w Krzeczowie mgr. Eugeniusza Baniaka, który planował przejęcie dalszych prac rozbudowy szkoły.Jednak w związku z ideą wprowadzenia szkoły dziesięcioletnej zarzucono prace związane z rozbudową szkoły.

Dopiero w 1982 r. reaktywował się Społeczny komitet Rozbudowy Szkoły.Jego przewodniczącym został Władysław Nowak, a zastępcą - Czesław Strąg, zaś skarbnikiem Anna Kociołek.

W 1983 r. rozpoczęto gromadzenie materiałów budowlanych . Na wiosnę następnego roku wykonano fundamenty i rozpoczęto prace budowlane

CDN...