• 3 Maja

          • Dzień 3 Maja jest nie tylko świętem państwowym, podczas którego czcimy kolejne rocznice uchwalenia I w Europie a II na świecie Konstytucji RP, ale także oddajemy cześć Najświętszej Marii Pannie Królowej Polski. Te dwie okazje 3 maja o godzinie 8.00 zgromadziły społeczność naszej szkoły, poczty sztandarowe z pozostałych szkół w gminie, samorządowców a także mieszkańców Krzeczowa w kościele pw. MBNP w Krzeczowie, aby uczcić Gminne Obchody 3- Maja połączone z 50 -leciem gminy Rzezawa oraz święto Matki Bożej.

            Uczniowie naszej szkoły przygotowali piękny montaż słowny ubogacony śpiewem chóru z Krzeczowa. Recytowane wiersze oraz śpiewane piosenki oddawały miłość do ojczyzny oraz wyrażały dumę z bycia Polakiem. Spotkanie uświetnił koncert Orkiestry Dętej z Okulic. Po zakończonych uroczystościach każdy mógł poczęstować się ciastem ozdobionym biało-czerwoną chorągiewką.


             

          • Konkurs OTWP- „Młodzież zapobiega pożarom”.

          • Kolejny już raz uczniowie naszej szkoły brali udział w konkursie OTWP- „Młodzież zapobiega pożarom”. Chętni musieli przejść najpierw eliminacje szkolne, aby móc brać udział w konkursie
            na etapie gminnym. Uczestnicy wykazali się dużą wiedzą z zakresu pożarnictwa, jednak
            do kolejnego etapu zakwalifikowały się w grupie młodszej Jolanta Góra z klasy I oraz Emilia Mizera
            z klasy III. Starsze klasy reprezentowane były przez Martynę Majkę i Bartosza Merecika z klasy VIII
            Etap gminny składał się z pisemnego testu oraz wypowiedzi ustnych. W wyniku zaciętej rywalizacji wspaniałe zwycięstwo odniosły:

            Emilia Mizera-I miejsce

            Jolanta Góra –II miejsce

            Tym samym uczennice zakwalifikowały się do etapu powiatowego.

            Eliminacje powiatowe odbyły się 31.03.2023r.w budynku PSP w Bochni. Wiedza, z którą musieli zmierzyć się uczestnicy tego etapu, była ogromna, ale poradziła z nią sobie Emilka Mizera, zdobywając I miejsce, które dało jej przepustkę do etapu wojewódzkiego. Jolka Góra, jako najmłodsza uczestniczka tego wydarzenia, z rak pani poseł Józefy Szczurek-Żelazko otrzymała pamiątkowy upominek.
            Eliminacje wojewódzkie odbyły się 29.04 2023r., podczas których Emilka zajęła zaszczytne IV miejsce. Wszystkim konkursowiczom gratulujemy i liczymy na udział w konkursie OTWP-„Młodzież zapobiega pożarom” w następnym roku szkolnym.



          • Drodzy uczniowie i rodzice !!!

            • W związku z przestąpieniem naszej szkoły  do projektu “Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci”, w dniu 22 maja 2023 (tj. poniedziałek) w godzinach 17.00 – 19.00 odbędzie się na terenie wsi bezpłatna zbiórka elektrośmieci.

            Miejsce zbiórki to posesja u państwa Struzików (Bajdów)  - naprzeciwko szkoły. Można oddać między innymi: sprzęt AGD, RTV, monitory, telefony, baterie, komputery, drukarki, akumulatory, kable, tusze atramentowe. Nie można oddać tonerów i świetlówek. 

            W zamian za oddany zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny szkoła otrzyma  bon, który wykorzysta na nagrody rzeczowe w postaci sprzętu sportowego lub materiałów biurowych. Do akcji szkolnej mogą przyłączyć się również firmy i instytucje, które oddadzą zużyty sprzęt na rzecz naszej szkoły.



            ,,Im więcej sprzętu uzbieramy, tym wyższy bon otrzymamy!!!’’



            Operatorem Akcji jest Green Office Ecologic Spółka z o.o.

            Siedziba Spółki - Warszawa 00-074, ul. Trębacka 4

            Kontakt telefoniczny: 669-482-511 ; 83 341 75 94 wew. 23; w godz. 8:00 - 16:00

            e-mail: eko.szkoly@greenoffice.co / www.dzieci-zbieraja-elektrosmieci.pl


            W zał:

            Rodzaje sprzętu elektrycznego i elektronicznego podlegającego zbiórce





          • Maszyny Leonarda da Vinci w PSP w Krzeczowie

          • 8 maja w naszej szkole gościliśmy mobilną wystawę interaktywną "Maszyny Leonarda da Vinci". Uczniowie mieli okazję poznać działanie, budowę i zastosowanie wielu urządzeń i budowli wymyślonych przez wynalazcę. Oprócz krótkiej prelekcji na temat każdego z 16 modeli edukacyjnych, uczniowie mogli samodzielnie pobawić się i poeksperymentować z modelami. Największą zaletą warsztatów była możliwość poznawania świata nauki w sposób inspirujący, obrazowy, praktyczny i namacalny. Dzieci mogły samodzielnie dotykać i konstruować oraz świetnie się bawić, nawet nie zdając sobie sprawy, że zdobywają wiedzę, którą w przyszłości wykorzystają. Uczniowie w trakcie warsztatów obcowali z projektami wielkich mistrzów, w końcu, jeśli się uczyć - to tylko od najlepszych :)

            Podczas warsztatów dzieci zapoznały się np.: z działaniem łożyska, siły odśrodkowej, wiatromierza, zmechanizowanego młota, nadproża łukowego, mostu ratunkowego, zjawiska Peltiera, zjawiska Seebecka, zamkowej ściany obronnej, dźwigni, maszyn prostych, pracę podstawowych elementów elektronicznych ,działania siłownika, podstawy pneumatyki i hydrauliki, działania pantografu,  poznają źródła energii oraz wielu innych.

            Warsztaty pozwalają odkrywać świat w sposób inspirujący, rozbudzają ciekawość do zdobywania wiedzy. Pozwalają zrozumieć, że istnieje wiele rozwiązań tego samego problemu. Nauka poprzez zabawę staje się przyjemnością.


             

          • Warsztaty ceramiczne

          • 5 maja uczniowie klasy pierwszej wzięli udział w warsztatach ceramicznych organizowanych w Galerii Białej w Bochni. Dzieci dowiedziały się, co to jest galeria sztuki, poznały etapy powstawania wyrobów z ceramiki i samodzielnie wykonały z gliny prezent dla mamy. Zajęcia były ciekawe, przebiegały w miłej atmosferze, a praca z gliną była niezwykle przyjemna.

          • Kopernikański Dzień Nauki w PSP w Krzeczowie

          • Bieżący rok 2023 jest rokiem naszego wielkiego astronoma Mikołaja Kopernika (1473-1543). Datę tę powiązano z 550 rocznicą  urodzin i 480 rocznicą śmierci Kopernika. 

            W Publicznej Szkole Podstawowej w Krzeczowie uczniowie z klas 7 i 8 pod kierunkiem nauczycielki fizyki Jolanty Sulmy przygotowali Kopernikański Dzień Nauki -Strefę Odkrywania. Pani Jolanta Sulma jest doradcą metodycznym z fizyki dla szkół podstawowych w Powiatowym Centrum Edukacji w Brzesku, Ambasadorem Edukacji Kosmicznej ESERO-Polska przy Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, ale przede wszystkim jest wielką pasjonatką wszystkiego co jest związane z kosmosem. To dzięki jej zaangażowaniu starsi uczniowie poprowadzili prelekcje i warsztaty dla swoich młodszych kolegów.

            W sali oraz na holu rozlokowane zostały stanowiska dedykowane różnym aktywnościom. Centralne miejsce zajęła gazetka o Mikołaju Koperniku, przy której uczniowie mogli posłuchać i zobaczyć, czym różni się teoria geocentryczna od heliocentrycznej, oraz jakimi przyrządami posługiwał się Kopernik, dokonując swoich odkryć. Na koniec prelekcji każdy mógł rozwiązać krótki quiz, udostępniony w arkuszach Google i zaszyfrowany pod kodem QR.

            W klasie znalazło się stanowisko z modelem do prezentacji zaćmienia Słońca i Księżyca, na którym znalazły się dodatkowo kody QR z animacjami omawianych zjawisk. 

            Ciemny kąt sali został zaanektowany przez dziewczynki pokazujące świecące gwiazdozbiory, natomiast obok zwiedzający mieli możliwość zobaczyć fotografie i posłuchać krótkiego omówienia obiektów znajdujących się w kosmosie, takich jak mgławice, galaktyki, otwarte gromady gwiazd, itp.

            Na kolejnych stanowiskach można było zagrać w kosmiczne dobble, wykonać własną rakietę z papieru w technice origami, ułożyć Księżyc z magnetycznych puzzli oraz zabawić się w dopasowanie nazw obiektów ciemnego nieba do ich obrazów. Nie zabrakło również stanowiska z aktywnością przeznaczoną dla młodszych dzieci, czyli kolorowanką wraz z rozsypanką wyrazową, oczywiście dotyczącą obiektów związanych z kosmosem. Starsze dzieci mogły dodatkowo sprawdzić swoją wiedzę o Koperniku, wypełniając udostępnione karty pracy.

            Ostatnie, niezwykle kolorowe stanowisko, zajęły zdjęcia planet Układu Słonecznego. Pod każdym zdjęciem znalazł się kod QR, pod którym została ukryta cudowna animacja wraz z najważniejszymi informacjami dotyczącymi przedstawionej planety.

            Wydarzenie „Kopernikański Dzień Nauki – Strefa Odkrywania” zakończyło się sukcesem, a prezentowane zagadnienia bardzo podobały się zarówno uczniom, jak i nauczycielom.

          • Międzynarodowy Dzień Ziemi

          •  W naszej szkole od wielu lat 22 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ziemi, aby zwrócić uwagę dzieci, młodzieży oraz dorosłych na problemy, z którymi musi się borykać nasza planeta Ziemia.  Obchody są okazją do zwrócenia uwagi na degradację środowiska, a w ostatnich latach także na zmiany klimatyczne. W tym roku uroczystą akademią z tej okazji przygotowała klasa VII wraz z wychowawcą przypominając nam, iż należy  mieć swój udział w ochronie środowiska, w którym żyjemy. Jesteśmy jego częścią i chroniąc je przed zagładą, gwarantujemy sobie lepsze zdrowie, a nawet życie. Kochamy naszą Ziemię, na której rośniemy i która nas żywi.