• Już są!

          • Książki z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

            Długo wyczekiwane książki z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa nareszcie dotarły do naszej szkoły. Zostały opieczętowane i wpisane. Książki dotyczą różnorodnej tematyki : znajdziemy tu i te zabawne, poważne, fantasy, o uczuciach, trudnej historii Polski i wiele, wiele innych. Każdy czytelnik znajdzie coś dla siebie. Wybór został dokonany na podstawie preferencji czytelniczych podanych przez uczniów, ich rodziców oraz po konsultacjach z pracownikami Biblioteki Pedagogicznej w Bochni.

            Życzymy miłych chwil z książką!

          • Dzień Życzliwości

          • Czy warto być życzliwym? Na to pytanie bibliotekarki próbowali odpowiedzieć zarówno uczniowie klasy I, IV , jak i świetliczaki. Wysłuchali kilku opowiadań, w których życzliwe podejście do innych ludzi - zaprocentowało. Doszli do konkluzji, że dobro wraca i warto być życzliwym wobec bliźnich. Wykonali piórka z miłymi słowami, z których stworzyliśmy skrzydła życzliwości. Zajęcia przeprowadzono w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

          • Spotkanie z poezją

          • „Każdy poeta pisze w rytm własnego oddechu”

            2 grudnia 2021 r. uczniowie klasy szóstej zorganizowali konferencję prasową z lokalną poetką – Stanisławą Nawrocką. Przygotowali pytania, dzięki którym dowiedzieli się między innymi, skąd czerpie pani Stanisława pomysły do swojej twórczości, kto jest inspiracją do jej pisania, od kiedy tworzy oraz wiele, wiele innych. Nasze spotkanie potrwało aż 90 minut. Odbyło się ono w ramach realizacji przez uczniów projektu w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

            Dzięki spotkaniu uczniowie odkryli również przesłanie skierowane przez poetkę, że zawsze warto rozwijać swoje pasje. Mimo tego, że pani Stanisława nie chce się nazywać poetką, możemy z całą pewnością stwierdzić, że

            „… poetą jest każdy, kto nie pragnie nazywać się poetą”.

          • Urodziny Książkowego Misia

          • Któż z nas nie pamięta przygód misia Padiggtona, Kubusia Puchatka czy Czarnego Noska. Ich losy, podczas głośnego czytania, przybliżyła bibliotekarka - B. Skotnicka. Najmłodsi uczniowie wysłuchali przygód uroczych książkowych niedźwiadków, a podczas zajęć w klasie oraz zajęć świetlicowych uczniowie klas I-III malowali swoich książkowych ulubieńców. Zajęcia odbyły się w ramach realizacji NPRCz w naszej szkole.

          • Wycieczka edukacyjna do Krakowa kl. VIII

          • 25. 11.2021 r. uczniowie klasy VIII odbyli wspaniałą wycieczkę edukacyjną
            do Krakowa. Mieli możliwość uczestniczenia w lekcji fizyki w nieco zmienionej formie, bowiem w Instytucie fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego oglądali doświadczenia przeprowadzane przez studentów tego wydziału pod czujnym okiem wykładowcy.

            Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Centrum Edukacji Przyrodniczej , gdzie ósmoklasiści wspólnie z opiekunkami i przewodnikiem oglądali piękne eksponaty związane z życiem fauny i flory na Ziemi.

          • Nowy numer telefonu zaufania Rzecznika Praw Dziecka.

          • Uprzejmie informujemy, że ogólnopolska infolinia dla dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów POMAGAMY (800 800 605) od 1 listopada br. zastąpiona będzie telefonem zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Nowy bezpłatny numer, pod którym dzieci i młodzież będą mogły otrzymać wsparcie psychologiczne, to 800 12 12 12. Telefon i czat internetowy będą czynne przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Czat nie wymaga logowania oraz instalowania żadnej aplikacji. Połączenia telefonicznie nadal pozostaną bezpłatne, a rozmówcy będą mieli zapewnioną dyskrecję i anonimowość.

             

            Poniżej przekazujemy link do strony Rzecznika Praw Dziecka, na której znajdą Państwo wszystkie informacje związane z Dziecięcym Telefonem Zaufania RPD: https://brpd.gov.pl/dzieciecy-telefon-zaufania-rzecznika-praw-dziecka/

            Z wyrazami szacunku

            Departament Wychowania i Edukacji WłączającejMinisterstwo Edukacji i Nauki

          • Mamy powody do radości!

          • Nasza szkoła została zakwalifikowana  do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa i otrzymamy dotację celową na zakup nowości czytelniczych służących rozwojowi zainteresowań czytelniczych dzieci i młodzieży. Z niecierpliwością czekamy na realizację projektu.

            W związku z tym prosimy rodziców i uczniów o pomoc w sporządzeniu listy tytułów książek, które warto zakupić do naszej biblioteki. Program będzie realizowany do końca grudnia 2021 r.

            Prosimy o wskazanie autorów i tytułów pięciu książek, mogą to również być lektury i audiobooki. Karty do głosowania zostaną rozdane uczniom, należy je składać u wychowawców do 22.10 (najbliższy piątek).

            Dziękujemy za udział w głosowaniu.

          • WIECZORNICA POŚWIĘCONA WIELKIEMU POLAKOWI- JANOWI PAWŁOWI II POŁĄCZONA Z KIERMASZEM CHARYTATYWNYM

          • Dnia 15.10 2021roku w Kościele Parafialnym pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocyw Krzeczowie odbył się występ uczniów naszej szkoły, któremu towarzyszył niedawno założony chór parafialny pod kierunkiem pani Martyny Dymury.

            .Młodzi aktorzy przywołali chwile związane z Pontyfikatem Papieża – Polaka, a chór wyśpiewał ulubione pieśni Karola Wojtyły.

            Przy tej okazji w ten piękny, październikowy wieczór oraz w niedzielę, 17.10.2021r. po mszach świętych miał miejsce kiermasz ciast upieczonych przez rodziców i nauczycieli, z którego dochód został przeznaczony na leczenie niespełna dwuletniej dziewczynki, Leyly Robak z Bogucic cierpiącej na SMA.

            Po raz kolejny społeczność Krzeczowa wykazała się ogromnym zaangażowaniem , hojnością oraz wielkim sercem. Rodzice, nauczyciele i uczniowie aktywnie włączyli się w przygotowanie kiermaszui jego przeprowadzenie. Uzbierano kwotę 16.356.47zł. Naszym działaniom towarzyszyła myśl Świętego J. Pawła II:

            Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to kim jest;

            nie przez to co ma, lecz przez to czym dzieli się z innymi.”

          • Warsztaty ekologiczne w leśniczówce  

          • Czerpanie wiedzy z książek niewątpliwie przynosi wiele korzyści, jednak wiedza teoretyczna często wymaga również wsparcia poprzez działania praktyczne.

            Uczniowie kl. VI z PSP w Krzeczowie wraz z wychowawcą oraz uczniami z Rzezawy uczestniczyli w warsztatach ekologicznych w leśniczówce Jodłówka. Zajęcia prowadzone były przez pana podleśniczego Stanisława Rosę.

            Wycieczka do Jodłówki rozpoczęła się od położonej wśród świerków i brzóz leśniczówki. Przed wyprawą do lasu zostały omówione zasady zachowania podczas pobytu w lesie. W trakcie wycieczki uczniowie dowiedzieli się, na czym polega praca leśnika, zobaczyli jak wygląda szkółka leśna. Dzieci miały okazję usłyszeć, jak przebiega przygotowanie nasion do siewu oraz jaką drogę przebywa nasiono od szyszki do momentu, kiedy może z niego zostać wyhodowane drzewo. Następnie podczas spaceru uczestniczyli w krótkiej lekcji edukacji leśnej, połączonej z poznawaniem rosnących na terenie Jodłówki drzew i roślin runa.

            Na koniec zajęć uczniowie mieli okazję posadzić drzewka, dokładając swoją ekologiczną cegiełkę.

            Dziękujemy za udział!

             

          • Przerwa na czytanie

          • 07.10 uczniowie naszej szkoły wzięli udział w II Międzynarodowej edycji akcji „Przerwa na czytanie –bicie rekordu w czytaniu na przerwie”. Wydarzenie to odbywa się ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych.

            Dla tych, którzy w tym dniu zapomnieli swoich książek, bibliotekarka miała przygotowany zestaw ciekawej beletrystyki. Dla najmłodszych nauczyciele i bibliotekarka odczytali ciekawe fragmenty książek. Celem akcji była popularyzacja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Na każdej przerwie uczniowie z wszystkich klas, nauczyciele i inni pracownicy szkoły mogli zagłębić się w świat fantazji wykreowany przez autorów ich ulubionych książek.

          • Dzień Głośnego Czytania

          • „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa,

            jaką sobie ludzkość wymyśliła.”

            Wisława Szymborska

             

            Celem tego święta jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych. Inicjatywa powstała w 2001 roku, a patronką wybrano Janinę Porazińską, która wiele z swoich książek napisała z myślą o dzieciach. 29 września -to data urodzin pisarki. 

            Bibliotekarka zorganizowała cykl zajęć czytelniczych i głośne czytanie w poszczególnych grupach wiekowych. Najmłodsi chętnie wysłuchali fragmentów  „Mattisa i jego przygód” – kl. I-II, III, uczniowie kl. VI-VII – „Harry’ego Pottera” , a najstarsi fragmentów z klasyki literatury polskiej.

            07.10 – zapraszamy wszystkich uczniów na bicie rekordów w II Międzynarodowej a VI Ogólnopolskiej akcji „Przerwa na czytanie”. Wydarzenie to odbywa się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”.

             

          • KONKURS KURATORYJNY Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO

          • 7 października w naszej szkole odbył się etap szkolny Małopolskiego Konkursu Języka Angielskiego organizowanego przez Kuratorium Oświaty w Krakowie. Wzięło w nim udział 17 uczniów klas IV-VIII. Trzymajmy mocno kciuki, aby nasi uczniowie pomyślnie przeszli do kolejnego etapu konkursu!

             

          • ŚWIĘTO PATRONA

          • Kolejny już raz społeczność naszej szkoły obchodziła rocznicę nadania szkole imienia i poświęcenia budynku. Pamiętne wydarzenie miało miejsce przed 27 laty, dokładnie 18.09.1994r., kiedy to nieżyjący już Biskup Józef Życiński poświęcił wyremontowany budynek szkoły, natomiast ówczesny Kurator Oświaty pan Jan Hebda nadał imię Janusza Korczaka.

            Corocznie czcimy pamiątkę tego wydarzenia, ponieważ warto i trzeba mówić o wielkim pedagogu, lekarzu, wychowawcy, jakim był Henryk Goldszmit- Janusz Korczak.

            O godzinie 10.45 wszyscy odśpiewaliśmy hymn szkoły. Uczniowie klas I-III odbyli lekcje o Patronie oraz malowali sceny z życia Janusza Korczaka. Starsi natomiast rozwiązywali quiz, którego treść dotyczyła życia i twórczości Janusza Korczaka.

            Zwycięscy zostali nagrodzeni ocenami z języka polskiego oraz dniem bez pytania.

          • Narodowe Czytanie

          • 09 września uczniowie  klasy szóstej zaprezentowali  fragmenty dramatu - G. Zapolskiej Moralność pani Dulskiej .  Utwór ten został przeczytany podczas dziesiątej, jubileuszowej edycji Narodowego Czytania. Cieszymy się, że również nasza szkoła mogła się włączyć do tych działań. Akcja organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. 

            Już dziś zapraszamy na kolejne czytelnicze spotkanie min. podczas Dnia  Głośnego Czytania, które odbędzie się już 30 września.  

          • Wojny dorosłych – historie dzieci.

          • Druga wojna światowa dla najmłodszych to temat odległy i trudny do zrozumienia. Dobrym sposobem na przybliżenie tej bolesnej strony polskiej historii były utwory J. Papuzińskiej „Asiunia” oraz R. Piątkowskiej „Wszystkie moje mamy”. Zostały one odczytane podczas zajęć bibliotecznych i świetlicowych. Dodatkowo bibliotekarka odpowiedziała na pytania uczniów dotyczące wojny.

          • Jak unikać zagrożeń, czyli spotkanie z policjantami.

          • W naszej szkole kładziemy duży nacisk na bezpieczeństwo oraz edukację związaną  z bezpieczeństwem dzieci.

            W ramach edukacji w tym kierunku, 28 września uczniowie klas I, II i III uczestniczyli w spotkaniu z dzielnicowymi policjantami. Dzieci miały okazję porozmawiać z policjantami o zachowaniu bezpieczeństwa, a w szczególności  omówiono zasady bezpiecznej drogi do i ze szkoły. Przypomniano również o korzyściach noszenia elementów odblaskowych przy ubraniu bądź tornistrze oraz jak należy zachować się, gdy zaczepi nas obca osoba. Najprzyjemniejszą częścią spotkania było oglądanie przyniesionych przez naszych Gości  podstawowych akcesoriów Policjanta. Dzieci czynnie uczestniczyły w spotkaniu, dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami oraz zadawały bardzo dużo pytań.

            Dzięki takim spotkaniom Policjant będzie kojarzył się uczniom, jako osoba, której nie należy się bać, do której zawsze i w każdej sytuacji można zwrócić się o pomoc.