27 listopada wszyscy pasjonaci nauk ścisłych, przyrodniczych, a nawet humanistycznych mogą się spotkać na:
Małopolskiej Nocy Naukowców!
„Czy warto w niej uczestniczyć i czy to może być ciekawe? Naturalnie! Próżno szukać lepszej okazji, aby móc przyjrzeć się pracy naukowców z tak bliska, aby móc zapytać ich o to, o co zapytać na co dzień nie sposób. Tylko w jednym dniu w roku badacze będą tylko do Waszej dyspozycji, odpowiadając na dziwne i jeszcze dziwniejsze pytania. Bez wyjątku!”
Noc Naukowców 2020 – będzie wyjątkowa!
Moc wrażeń gwarantują osoby, które przygotowały dla Was liczne wykłady, prezentacje, pokazy, eksperymenty, gry, zabawy edukacyjne, konkursy itp. podczas spotkań on-line
Rezerwujcie czas na naukowe spotkania!
Program Małopolskiej Nocy Naukowców: https://nocnaukowcow.malopolska.pl/program/
Oto tylko niektóre z propozycji Małopolskiej Nocy Naukowców. Wchodząc na link zobaczycie porę transmisji, grupę wiekową oraz kategorię wydarzenia.
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa
od 5 lat on-line w godzinach: 15-16, 16-17, 17-18
„Zbiór łamigłówek: quizów, wykreślanek, krzyżówek, zagadek, mini-gier o różnej tematyce. Jak dobrze znasz Harry’ego Pottera? Czy Minecraft ma jeszcze przed Tobą tajemnice? Które Pokemony najtrudniej złapać? Sprawdź swoją wiedzę, spryt i refleks w serii zabaw i gier do realizacji w kilka minut.”
nauki ścisłe: grupa wiekowa 5-7, 8-11; on-line w godzinach: 15-16, 16-17, 17-18, 18-19, 19-20
Któż twierdzi, że nauka nie jest zabawna? Optyczne iluzje, jakich wiele zobaczymy podczas tej prelekcji, przyciągają uwagę i wzrok jak nic innego… a przy okazji służą całkiem poważnym badaniom. W jaki sposób? Iluzje zmuszają nasz mózg, aby odsłonił sekrety swojej pracy… A zatem nie tylko oczy, ale ich połączenie z całym systemem identyfikacji obrazu. Zobaczmy jak nasz mózg daje się „oszukać” kolorami, kształtami, perspektywą, porównaniem. Spotkamy się z iluzją optyczną na wielkiej pustyni solnej Salar de Uyuni w Boliwii. Zobaczymy obrazy anamorficzne i dzieła artystów (Francesco Borromini, Kurt Wenner, Giuseppe Arcimboldo, Salvador Dali). Zobaczymy rzeczy „niemożliwe” i sztuczki fotograficzne.
Uniwersytet Rolniczy; nauki przyrodnicze
Bez rejestracji; grupa wiekowa 12-15 lat
Typ zajęć: widowiska, projekcje, pokazy, eksperymenty
projekcje filmowe:
https://nocnaukowcow.malopolska.pl/wydarzenie/dlaczego-niektore-owoce-i-warzywa-ciemnieja-i-jak-temu-zaradzic-czesc-2/
grupa wiekowa 8-11
Politechnika Krakowska
nauki ścisłe
grupa wiekowa 12-15 lat, 8-11, bez rejestracji
pokazy i eksperymenty:
gry, zabawy edukacyjne, konkursy grupa wiekowa 8-11, 12-15
Tytuły zostaną podane w późniejszym terminie.
Filmy będą dostępne 27 listopada pod poniższymi linkami:
https://www.chemia.pk.edu.pl/
https://pl-pl.facebook.com/wiitchem/
https://www.youtube.com/channel/UCg_66gIMyaoroWY3DLTwqPw
Akademia Górniczo-Hutnicza
gry, zabawy edukacyjne, konkursy, grupa wiekowa 8-11, 12-15
https://nocnaukowcow.malopolska.pl/wydarzenie/kopalnia-pomyslow-kierunki-rekultywacji-i-rewitalizacji-terenow-poprzemyslowych-2/
https://nocnaukowcow.malopolska.pl/wydarzenie/kopalnia-pomyslow-kierunki-rekultywacji-i-rewitalizacji-terenow-poprzemyslowych-3/
pokazy i eksperymenty (grupa wiekowa 8-11, 12-15)
Instytut Fizyki Jądrowej
grupa wiekowa 12-15, pokazy, eksperymenty, bez wcześniejszej rejestracji
quzy
projekcje filmowe:
Nauki humanistyczne
Uniwersytet Pedagogiczny
grupa wiekowa 12-15, 8-11, widowiska, projekcje filmowe, wystawy, wykłady
wykłady:
Konieczna rejestracja: grupa wiekowa od 8-11, 12-15, on-line
Uniwersytet Pedagogiczny
Nauki ścisłe
Na warsztatach mających praktyczny charakter zaprezentowane zostanie ogólnodostępne i proste w obsłudze oprogramowanie do modelowania 3D – SketchUp. Pokażemy jak w szybki i efektowny sposób zamodelować architekturę, meble, dowolne bryły.
Nauki humanistyczne
Warsztat polegający na łączeniu elementów znanych z reklam: poznamy elementy marketingu światowych marek – logo, hasła, elementy graficzne i kolorystyczne. Poznamy pojęcia sygnetu, logotypu i sloganu – elementów wykorzystywanych przy tworzeniu loga. Nauczymy rozróżniać się logo złożone tylko z sygnetu, samego logotypu lub też standardowe. Zajęcia wskazują z jakich elementów składają się najpopularniejsze reklamy.
Chcesz sprawdzić czy kamera Cię lubi? Marzysz o pracy w telewizji? Poznaj w jaki sposób można opisać i pokazać pracę osoby prowadzącej program informacyjny w telewizji. Przyjdź i oceń swoje umiejętności. Uczestnicy poznają zasady zachowania i pracy przed kamerą, uczą się przygotowywania i prowadzenia wywiadów, wygłaszania zapowiedzi pod okiem naszych wolontariuszy.
Projekt adresowany jest do młodzieży oraz dorosłych. Celem projektu jest popularyzacja nauki oraz procedur bezpieczeństwa poprzez wykorzystanie metody symulacji. W ramach projektu uczestnicy będą w ramach zajęć on-line brać udział w symulowanych pokazach pierwszej pomocy: RKO z wykorzystaniem AED, Tamowania krwotoku oraz badaniu FAST.
Celem warsztatów jest zapoznanie dzieci i młodzieży z genealogią i możliwościami poszukiwań genealogicznych. W trakcie zajęć uczestnicy poznają rodzaje źródeł genealogicznych, metody ich poszukiwania i analizowania oraz sposoby prezentacji danych w postaci tablic i drzew genealogicznych. Przede wszystkim na gości czekają interaktywne ćwiczenia – wyszukiwanie informacji genealogicznych w źródłach genealogicznych.
Krakowskie Szkoły Artystyczne
Czym jest improwizacja? Jakie są zasady improwizacji aktorskiej? Podczas warsztatu poruszone między innymi będzie: określenie scenicznego działania, ćwiczenia rozwijające wyobraźnię, ćwiczenia na odczucia fizyczne, ćwiczenia na stosunek do faktów, improwizowanie z określonym celem działania.